Odszedł naukowiec, którego ryż hybrydowy pomógł wyżywić miliony.

24.06.2021

W wieku 91 lat zmarła chińska legenda, agronom Yuan Longping. Niezwykle ważna postać w Chinach, Pan Yuan nazywany był ojcem „ryżu hybrydowego”.

Odszedł naukowiec, którego ryż hybrydowy pomógł wyżywić miliony.

W wieku 91 lat zmarła chińska legenda, agronom Yuan Longping. Niezwykle ważna postać w Chinach, Pan Yuan nazywany był ojcem „ryżu hybrydowego”. Jego przydomek pochodził od opracowania pierwszych hybrydowych odmian ryżu, które pomogły Chinom wykarmić prawie jedną piątą światowej populacji
We wczesnych latach sześćdziesiątych, podczas nauczania w szkole rolniczej w prowincji Hunan, Yuan rozpoczął badania nad opracowaniem nowych odmian ryżu Były to czasy, kiedy Chiny stanęły w obliczu niedoboru zasobów żywnościowych z powodu konsekwencji Wielkiego Skoku oraz klęsk żywiołowych. Za sprawą jego odkrycia przy wykorzystaniu 9% terenów uprawnych w kraju, Chiny były w stanie wykarmić wspominaną jedną piątą światowej populacji.

29 września 2019 r. na dzień przed 70 rocznicą powstania Chińskiej Republiki Ludowej, Yuan został odznaczony „Medalem Republiki”, najwyższym odznaczeniem w kraju, za wybitny wkład w bezpieczeństwo żywnościowe Chin, rozwój naukowy i światowe zaopatrzenie w żywność.
Yuan powiedział kiedyś, że ma dwa marzenia. Jedno to „cieszyć się chłodem pod uprawami ryżu wyższymi od mężczyzn” oraz że ryż hybrydowy będzie można uprawiać na całym świecie, tak aby rozwiązać problem globalnego niedoboru żywności.

OSTATNIO NA BLOGU

06.05.2022

Najpiękniejsze Kosze i Kokony Ogrodowe

Najpiękniejsze kosze i kokony ogrodowe jeszcze na ten sezon
30.03.2022

Wysokiej jakości Kosze, Koszyczki i Skrzyneczki

Już jest! Najnowszy katalog koszy, koszyczków i skrzyneczek !!! Wysokiej jakości personalizowane produkty bezpośrednio od producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *