Odszedł naukowiec, którego ryż hybrydowy pomógł wyżywić miliony.

24.06.2021

W wieku 91 lat zmarła chińska legenda, agronom Yuan Longping. Niezwykle ważna postać w Chinach, Pan Yuan nazywany był ojcem „ryżu hybrydowego”.

Odszedł naukowiec, którego ryż hybrydowy pomógł wyżywić miliony.

W wieku 91 lat zmarła chińska legenda, agronom Yuan Longping. Niezwykle ważna postać w Chinach, Pan Yuan nazywany był ojcem „ryżu hybrydowego”. Jego przydomek pochodził od opracowania pierwszych hybrydowych odmian ryżu, które pomogły Chinom wykarmić prawie jedną piątą światowej populacji
We wczesnych latach sześćdziesiątych, podczas nauczania w szkole rolniczej w prowincji Hunan, Yuan rozpoczął badania nad opracowaniem nowych odmian ryżu Były to czasy, kiedy Chiny stanęły w obliczu niedoboru zasobów żywnościowych z powodu konsekwencji Wielkiego Skoku oraz klęsk żywiołowych. Za sprawą jego odkrycia przy wykorzystaniu 9% terenów uprawnych w kraju, Chiny były w stanie wykarmić wspominaną jedną piątą światowej populacji.

29 września 2019 r. na dzień przed 70 rocznicą powstania Chińskiej Republiki Ludowej, Yuan został odznaczony „Medalem Republiki”, najwyższym odznaczeniem w kraju, za wybitny wkład w bezpieczeństwo żywnościowe Chin, rozwój naukowy i światowe zaopatrzenie w żywność.
Yuan powiedział kiedyś, że ma dwa marzenia. Jedno to „cieszyć się chłodem pod uprawami ryżu wyższymi od mężczyzn” oraz że ryż hybrydowy będzie można uprawiać na całym świecie, tak aby rozwiązać problem globalnego niedoboru żywności.

OSTATNIO NA BLOGU

16.11.2021

Stoki magazynowe – Hot Sale – ostatnia taka promocja w tym roku

Tylko do końca tego roku mamy dla naszych klientów specjalną ofertę importową. Krzesła, Biurka, Zestawy do Jadalni – to wszystko w specjalnej cenie i bez czasu produkcji tylko w Caifu. UWAGA: Towar na stoku.
08.07.2021

Polarny Jedwabny Szlak – arktyczna droga do Europy

Większość z nas słyszała z pewnością o inicjatywie Pasa Szlaku i Drogi, jednak mało kto wie, że jego częścią jest również Polarny Jedwabny Szlak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *