Logistyka – transport morski, kolejowy, lotniczy, drogowy

Transport morski

Najczęstszym wybieranym transportem jest wysyłka towaru drogą morską. Statek to najbardziej ekonomiczny środek transportu, dlatego decyduje się na niego znaczna część klientów. Transport morski oferuje możliwość wysyłki ładunków obarczonych większymi restrykcjami, czy też ładunków ponadgabarytowych. Zależnie od portu w Azji, transport morski do Polski może zająć od 35 do 50 dni port-port.

Transport kolejowy to kompromis pomiędzy wysyłką morzem, a transportem lotniczym.

Czas realizacji jest zdecydowanie szybszy od transportu morskiego, jednak koszty również są adekwatnie wyższe. Realizacja wysyłki drogą kolejową zajmuje zazwyczaj od 14 do 21 dni. W transporcie kolejowym wykorzystuje się głównie kontenery 40’ i 40’ HQ. Istnieje również możliwość wysyłki kontenera 20’, kontenerów chłodniczych.

Transport lotniczy

Najszybszą wysyłkę towarów oferuje transport lotniczy. Realizacja takiej usługi zajmuje od 3 do 7 dni. Wysyłkę lotniczą polecany szczególnie klientom, którym zależy na czasie, wysyłki towarów małogabarytowych lub z krótkim terminem przydatności. Przesyłki lotnicze wysyłane są w samolotami pasażerskimi lub towarowymi.

Transport drogowy

Kongestie w transporcie kolejowym i morskim oraz niewielka ilość połączeń lotniczych, istotnie przyśpieszyły rozwój przewozu drogowego z Chin. Transport drogowy dla większości firm jest nadal nowością, jednak coraz więcej importerów decyduje się na takie rozwiązanie. Czas realizacji to od 10 do 16 dni przy niższych kosztach niż w transporcie lotniczym. Ciężarówka może pomieścić ładunek o objętości ponad 80m3.